Enter the total number of jelly beans in the package and the cost of the package into the calculator to determine the cost per jelly bean.

Cost Per Jelly Bean Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per Jelly Bean.

CPJ = CP / #JB

  • Where CPJ is the cost per jelly bean ($/jelly bean)
  • CP is the cost of the package ($)
  • #JB is the number of jelly beans in the package

To calculate the cost per jelly bean, simply divided the cost of the package by the number of jelly beans in that package.

What is Cost Per Jelly Bean?

Definition:

A cost per jelly bean is a measure of the average cost someone spends for one jelly bean.

How to Calculate Cost Per Jelly Bean?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate Cost Per Jelly Bean.

First, determine the cost of the package. In this example, the cost of the package is $10.00.

Next, count the number of Jelly Beans in the package. In this case, we count 200 Jelly Beans.

Finally calculate the cost per Jelly Bean using the formula above:

CPJ = CP / #JB

CPJ = 10 / 200

CPJ = $.05 / jelly bean