Enter the total number of joules of energy and the total cost into the calculator to determine the cost per joule.

Cost Per Joule Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per Joule.

CJ = TCE / E

  • Where CJ is the cost per joule ($/joule)
  • TCE is the total cost of the energy consumed ($)
  • E is the total amount of energy consumed (joules)

To calculate the cost per joule, divide the cost by the total amount of energy consumed in joules.

What is a Cost Per Joule?

Definition:

A cost per joule is a unit of measure describing the cost per unit energy, which in this case, is in units of joules. This is most often used when analyzing the consumption of energy or production of energy.

How to Calculate Cost Per Joule?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate Cost Per Joule.

First, determine the total amount of energy consumed. In this example, we are looking at an electrical appliance that consumed 500 joules of energy.

Next, determine the cost of the energy. For this problem, the cost of the energy is $2,000.00.

Finally, calculate the cost per joule using the formula above:

CJ = TCE / E

CJ = $2000 / 500

CJ = $4/ Joule