Enter the total cost and the total quantity of any variable “X” into the calculator to determine the cost per x.

Cost Per “X” Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per “X”.

CPX = TC / Q “X”

  • Where CPX is the cost per variable X ($/X)
  • TC is the total cost ($)
  • Q”X” is the quantity of the variable X

To calculate the cost per X of any variable, divide the total cost by the quantity of the variable.

What is Cost Per “X”?

Definition:

Cost Per X describes the cost of something per unit of an X variable. This X variable can be anything from units, to pounds, to days.

How to Calculate Cost Per “X”?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate Cost Per “X”.

First, determine the X variable. In this example, the X variable is pounds.

Next, determine the total cost of the item. In this example, the item costs $325.00..

Next, determine the weight of the item in pounds since that is what the X variable is. For this problem, the weight is 10 pounds.

Finally, calculate the cost per X using the formula above:

CPX = TC / Q “X”

CPX = $325.00 / 10

CPX = $32.50 / X