Enter the total weight of helium and the total cost of the helium purchased into the calculator to determine the helium cost per weight.

Helium Cost Formula

The following equation is used to calculate the helium cost per unit weight.

HC = TC / TW

  • Where HC is the helium cost per unit weight ($/(lbs,kg,etc))
  • TC is the total cost of the helium ($)
  • TW is the total weight of the helium (lbs,kg,etc)

To calculate the cost of helium per unit weight, simply divide the total cost by the total weight purchased.

What is the cost of helium?

Definition:

Helium is typically price on a cost per unit weight basis. The actual cost of helium varies every day, but in recent times the cost of helium has been in the range of $30-$70 per kilogram of helium.

How to Calculate Helium Cost Per Pound?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate Helium Cost.

First, determine the total cost of the helium purchase. In this example, a company has purchased a large sum of helium that came out to $500,000.00.

Next, determine the total weight of the helium received. This company received a total weight of 10,000 kg of helium.

Finally, calculate the cost per kg of helium using the formula above:

HC = TC / TW

HC = 500,000 / 10,000

HC = $50/kg