Enter the total price per unit and the total weight per unit into the calculator to determine the price per gram.

Price Per Gram Formula

The following formula is used to calculate the price per gram of an object.

PPG = TP / TW

  • Where PPG is the price per gram
  • TP is the total price per unit
  • TW is the total weight per unit in grams

Price Per Gram Definition

Price per gram is defined as the total price of an object per unit of weight in grams of that object. This is often applied to things like jewelry and gold.

Price Per Gram Example

How to calculate a price per gram?

First, determine the total price per unit. For this example, the total price per unit of product is $5.00.

Next, determine the total weight per unit. This can be done by taking the total weight of a lot of products and dividing it by the total weight. In this case, there are 100 units that weigh 400 grams.

So, the weight per unit is 400 / 100 = 4grams

Finally, calculate the price per gram using the formula above:

PPG = TP / TW

PPG = $5.00 / 4

PPG = $1.25

FAQ

What is the price per gram of gold?

Gold typically ranges from $55.00 – $65.00 per gram as of 2021, but can very drastically depending on market conditions.

How to calculate a price per gram?

  1. First, determine the total price

    Measure the total price per unit.

  2. Next, determine the weight.

    Measure the weight in grams.

  3. Finally, calculate the price per gram.

    Using the equation above, calculate the PPG.