Enter the costs ($) and the weight (g) into the Calculator. The calculator will evaluate the Cost Per 100G. 

Cost Per 100G Formula

CP100G = C / W * 100

Variables:

  • CP100G is the Cost Per 100G ($/100g)
  • C is the costs ($)
  • W is the weight (g)

To calculate the Cost Per 100G, divide the total cost by the weight in grams, then multiply by 100.

How to Calculate Cost Per 100G?

The following steps outline how to calculate the Cost Per 100G.


  1. First, determine the costs ($). 
  2. Next, determine the weight (g). 
  3. Next, gather the formula from above = CP100G = C / W * 100.
  4. Finally, calculate the Cost Per 100G.
  5. After inserting the variables and calculating the result, check your answer with the calculator above.

Example Problem : 

Use the following variables as an example problem to test your knowledge.

costs ($) = 400

weight (g) = 70