Enter the total amount liquid in gallons and the total cost into the calculator to determine the cost per gallon.

Cost Per Gallon Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per Gallon.

CPG = C / TV

  • Where CPG is the cost per gallon ($/gallon)
  • C is the total cost ($)
  • TV is the total volume of liquid (gallons)

To calculate the cost per gallon of any liquid, divide the total cost by the volume in gallons.

What is the Cost Per Gallon?

Definition:

A cost per gallon is a term, typically used to talk about water, oil, or other liquids, that describes the cost per unit volume in gallons.

What is the Cost Per Gallon of Water?

The average cost per gallon of water is $.009 in the United States.

The cost per gallon of water is determined by several factors, including the water source, the treatment required, and the company providing it.

How to Calculate Cost Per Gallon?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate a cost per gallon.

First, determine the total volume of the liquid. In this example, we are looking at a volume of 100 gallons of water.

Next, determine the total cost of the liquid. For these 100 gallons of water it costs us $50.00.

Finally, calculate the cost per gallon using the formula above:

CPG = C / TV

CPG = $50 / 100

CPG = $0.50 / gallon