Enter the total cost spent and the total number of Botox units received into the calculator to determine the cost per unit of Botox.

Cost Per Unit Botox Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per Unit Botox.

CPUB = TC / #BU

  • Where CPUB is the cost per unit botox ($/unit)
  • TC is the total cost ($)
  • #BU is the number of Botox units received

To calculate the cost per unit Botox, simply divide the total cost by the number of units received.

What is the Cost Per Unit Botox?

Definition:

Botox is a product that is sold by the unit. One unit of Botox is equivalent to 50 units of Dysport. This means that if an area of the face requires 20 units of Dysport, it would require 0.4 units of Botox.

The cost per unit depends on who is injecting and where they are injecting. Many physicians charge $10 per unit of Botox.

On average, however, the cost per unit is around $12 to $20.

Getting the cost per unit Botox lower if you have a treatment plan is possible. This means that you will pay a certain amount of money for each treatment you undergo. The more treatments you have, the lower the cost will be.

There are other things that can affect the cost per unit Botox such as whether or not you need to pay extra for anesthetic. If this is something that is necessary then it will increase your costs. The type of products used may also affect how much it costs.