Enter the total price ($) and weight (mg) into the Calculator. The calculator will evaluate the Price Per Mg. 

Price Per Mg Formula

PPmg = TP / W

Variables:

  • PPmg is the Price Per Mg ($/mg)
  • TP is the total price ($)
  • W is the total weight (mg)

To calculate the Price Per Mg, divide the total price by the total weight in milligrams.

How to Calculate Price Per Mg?

The following steps outline how to calculate the Price Per Mg.


  1. First, determine the total price ($). 
  2. Next, determine the total weight (mg). 
  3. Next, gather the formula from above = PPmg = TP / W.
  4. Finally, calculate the Price Per Mg.
  5. After inserting the variables and calculating the result, check your answer with the calculator above.

Example Problem : 

Use the following variables as an example problem to test your knowledge.

total price ($) = 12

total weight (mg) = 2