Enter the total price ($) and the weight (g) into the Calculator. The calculator will evaluate the Price Per 100G. 

Price Per 100G Formula

PP100G = TP / W * 100

Variables:

  • PP100G is the Price Per 100G ($/100g)
  • TP is the total price ($)
  • W is the weight (g)

To calculate the Price Per 100G, divide the price by the weight in grams, then multiply by 100.

How to Calculate Price Per 100G?

The following steps outline how to calculate the Price Per 100G.


  1. First, determine the total price ($). 
  2. Next, determine the weight (g). 
  3. Next, gather the formula from above = PP100G = TP / W * 100.
  4. Finally, calculate the Price Per 100G.
  5. After inserting the variables and calculating the result, check your answer with the calculator above.

Example Problem : 

Use the following variables as an example problem to test your knowledge.

total price ($) = 100

weight (g) = 23