Enter the total cost of the material and the total weight in pounds into the calculator to determine the cost per ton.

Cost Per Ton Formula

The following equation is used to calculate the Cost Per Ton.

CPT = C / (W/2000)
  • Where CPT is the cost per ton ($/ton)
  • C is the total cost of the material
  • W is the weight of the material (lbs)

To calculate cost per ton, convert the weight from pounds to tons, then divide the cost by the weight.

What is Cost Per Ton?

Definition:

Cost per ton is a unit of measure most often used in manufacturing and business to describe the cost of a material per ton of weight of that material.

How to Calculate Cost Per Ton?

Example Problem:

The following example outlines the steps and information needed to calculate Cost Per Ton.

First, determine the total cost of the material. In this example, we are looking at a lot or raw ore from a mine. The total cost of the lost is $10,000.00.

Next, determine the weight of the material. The ore in this example weighs 5,000 lbs.

Finally, calculate the cost per ton using the formula above:

CPT = C / (W/2000)

CPT = 10,000 / (5000/2000)

CPT = $4,000.00 / ton